1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.com.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
 2. IT.com.mk Steam група: http://steamcommunity.com/groups/itcommk

Сервисер за Sony дигитални апарати

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од dFanTomb, 2 Март 2009.

 1. dFanTomb n00b

  Член од:
  09.01.2008
  Mислења:
  52
  Допаѓања:
  1
  КАЖЕТЕ НЕКОЈ СЕРВИСЕР ЗА SONY ДИГИТАЛНИ АПАРАТИ. ОШТЕТЕНА МИ Е МАСКАТА НА ОБЈЕКТИВОТ. ПРЕПОРАЧАЈТЕ НЕКОЈ СЕРВИС КОЈ КЕ ГО НАПРАВИ АПАРАТОТ БЕЗ РАЗЛИКА НА ЦЕНАТА (ОВДЕ ВО МАКЕДОНИЈА) АЛИ ДА НЕ Е ВИДЕОДАТА ПОШТО АПАРАТОТ МИ СТОЕШЕ 4 МЕСЕЦИ КАЈ НИВ И НИШТО НЕ НАПРАВИЈА.
 2. mickeymkd Активен Гик

  Член од:
  07.01.2009
  Mислења:
  428
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Машко
  Само тие се кај нас за Сони фотоапарати. А сто се однесува за сервисите кај нас ни на Канон ни на Никон не се нешто подобри односно се исто срање.
 3. Fatal1ty_ Großmeister

  Член од:
  28.02.2008
  Mислења:
  15,943
  Допаѓања:
  12,172
  Пол:
  Машко
  Веб-страна:
  Зашто мислам дека сони има овластен сервис кај нас
 4. daci92 Ентузијаст

  Член од:
  04.02.2009
  Mислења:
  2,125
  Допаѓања:
  161
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Скопје
  i jas mislam deka sony ima ,ali neznam koj bese:S
 5. mickeymkd Активен Гик

  Член од:
  07.01.2009
  Mислења:
  428
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Машко
  Има само овластена Сони продавница, во близина на рамстор е па прашај ако не тамо за сервис.
 6. dFanTomb n00b

  Член од:
  09.01.2008
  Mислења:
  52
  Допаѓања:
  1
  значи голем поздрав до видеодата се гледа дека не им се работи а сони продавницата ми дадода број за сервис и од коа се јавив излезе дека е видеодата сервисот и сега значи сум пак на почетокот, а мислам дека најдобро ќе е да го пратам во Бугарија илиСрбија барем нивниот сервис е по сериозет а и нема да чекам 4 месеци.
  П.С. ако некој знае за билокаков сервис кај нас приватен но одличен слободно нека пише.
 7. mickeymkd Активен Гик

  Член од:
  07.01.2009
  Mислења:
  428
  Допаѓања:
  53
  Пол:
  Машко
  Нема приватен сервис кај нас.
 8. goceb n00b

  Член од:
  30.12.2008
  Mислења:
  19
  Допаѓања:
  2
  Овластениот сервис колку што знам јас за sony се наоѓа во трговскиот Палома бјанка во скопје во центат одма до мегдоналс колку што ме служи секавањето беше на 2 спрат кука негде кај клубот Кибо :cool:
 9. Zeratul Гик

  Член од:
  30.11.2008
  Mислења:
  242
  Допаѓања:
  29
  Мене ми се случи истото со Сони и со Видеодата... Заглавен си со нив. Не би коментирал за нивната стручност, ама професионалноста му е 0.
 10. george_jov n00b

  Член од:
  08.10.2009
  Mислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  и јас барам сервис за сони камери, ама видеодата отпаѓа дефинитивно и јас имам веќе пробано кај нив
 11. SaleSk Arzt

  Член од:
  20.04.2007
  Mислења:
  4,113
  Допаѓања:
  3,809
  Пол:
  Машко
  Mislish zashtitata shto go zatvara objektivot koga ke se sobere?
  Ako ti raboti taka aparatot, bi ti preporacal da si go koristish se dodeka ne ti crkne, a ako ne ti raboti, vo toj slucaj postapkata e da se smeni celiot objektiv...Pretpostavuvam deka se raboti za aparat "idiot"....Cenata na cinenje na popravka so zamena na nov objektiv e nerealna za taa klasa na aparati, odnosno sakam da ti kazam deka popravkata ne se isplati...Mozda cenata na objektivot ke bide okolu 100 evra ako ne i poveke...Zosto tolku mnogu? Zatoa sto tie objektivi se kompet so senzori i cela mehanika za pridvizuvanje, fokus itn, pa zaradi toa i cenata im e visoka...(Ne vazi za site modeli)!!!.....
  Postoi varijanta da se rasturi cel objektiv i da se proba da se sredi...Verojatnosta toa da se popravi e 5:95 znaci mnogu mala...Od moe licno iskustvo ova ti go kazuvam...Znaci ako se proba da se popravi, mozno e vise nikogas da ne proraboti, dokolku prethodno bilo kako rabotelo...Rizikot go prevzemas sam so prethodno predupreduvanje...Dokolku sakas mozes da me kontaktiras na PP...
 12. dFanTomb n00b

  Член од:
  09.01.2008
  Mислења:
  52
  Допаѓања:
  1
  SaleSk,

  оштетен е алуминиумот до објективот и капачката напред што го се затвара пред стаклото на објективот. Апаратот сеуште слика после толку време инаку моделот е Sony Dsc-w80 , а и не е баш некој идиот. Го купив од Америка 300долари али пред 2 и половина години. За многу работи врши работа. Не би ризикувал да пробам да го поправам и да се случи да не работи. Видов на Ebay.com се продава токму она што ми треба за 40 долари и 8 долари такса значи се вкупно за 50 долари. Се надевам да стаса и да е Ок. Фала за вашата грижа и помош. Поздрав
 13. SaleSk Arzt

  Член од:
  20.04.2007
  Mислења:
  4,113
  Допаѓања:
  3,809
  Пол:
  Машко
  :)) Site takvi aparati od toj kalibar se narekuvaat idioti...

  :bravo: i bas mi e drago sto ke uspees da go sredish za 50 dolari...Bitno e da imas zelba :))

Сподели