1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.com.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
 2. IT.com.mk Steam група: http://steamcommunity.com/groups/itcommk

Царинска тарифа

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од krale, 23 Декември 2010.

 1. alek99 Гик

  Член од:
  28.01.2008
  Mислења:
  259
  Допаѓања:
  118
  Се зачитав на сајтот на царина па најдов уште еден одоговор, што може да биде корисен на членовите кои нарачуваат онлине.

  П: 2317 Pocituvani, bidejki se uste ne dobiv odgovor na prasanjeto sto vi go postaviv pred nekoja nedela, eve uste ednas da Ve prasam: Sakam da kupam/naracam preku posta od Amerika ured Amazon Kindle 3 - elektronski citac na knigi od slednata webstrana http://www.amazon.com/dp/B002Y27P3M/ref=btech_kindle_wifi. Cenata na uredot zaedno so transportni trosoci do Makedonija e 160 USD. Sakam da znam dali se plaka carina i DDV za vakov ured i ako se plaka, kolku vkupno ke treba da platam za carinski trosoci i za DDV. Se nadevam ovojpat ke dobijam odgovor. Blagodaram
  О: Во врска со Вашето поставено прашање Ве информираме за следното: 1. За пратки примени по пошта, физичките лица се ослободени од давачки доколку вредноста на стоката заедно со трошоците не надминува 45 евра. 2. Со оглед на тоа што уредот кој го набавувате со поштенските трошоци ја надминува горе наведената вредност (160 УСД), се плаќа царина со единствена царинска стапка од 15% од вредноста и 18% ДДВ (во даночната основица се вклучува вредноста на стоката со износот за царина). 3. Единствената царинска стапка од 15% не се применува доколку за уредот кој го набавувате, согласно Царинската тарифа е утврдена царинска стапла „сл" (0) или кога Вие ќе побарате да се царини со царинска давачка утврдена во Царинската тарифа. 4. За да Ви ја утврдиме царинската давачка во Царинската тарифа, потребно е правилно да се распореди уредот во Царинската тарифа. Од линкот кој го наведувате во Вашиот е-маил не може прецизно да се дефинираат сите функции кои може да ги врши уредот, сите компоненти од кои се состои и интерфејс(приклучоци односно порти). Доколку електронскиот читач ја има само функцијата да складира документи и на екранот истите да ги чита,без да може да прифаќа и покажува други видови на сигнали (ATSC,NTSC, PAL или SECAM) и не вклучува ТВ тјунер, царинската стапка е „сл" (0)и 18% ДДВ. 5. Доколку сакате да ги утврдиме царинските давачки согласно Царинската тарифа, потребно е да ни ги наведете сите функции кои ги обавува и спецификација на составни елементи.
 2. D3N1EL Ентузијаст

  Член од:
  10.08.2010
  Mислења:
  2,490
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Скопје
  Фала Алек за одговорот, но ми остана уште едно нејасно. Од каде ќе ја извадат вредноста на некој дел, ако неам нигде укажано цената на истиот и например иам дел пример од 500+ евра/долари?
 3. alek99 Гик

  Член од:
  28.01.2008
  Mислења:
  259
  Допаѓања:
  118
  имаат некои каталози ваљда, и сум слушнал дека знаат и да гуглаат, така да ако ти се закатанчат нема да можеш да ги зезнеш. Ако не фрлаш многу пари подобро носи си сметки со тебе.
  На D3N1EL му/ѝ се допаѓа ова.
 4. D3N1EL Ентузијаст

  Член од:
  10.08.2010
  Mислења:
  2,490
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Скопје
  хм зарем и тоа го знаат :O j/k
  фала на одговорот уште еднаш :)
 5. deserter n00b

  Член од:
  27.08.2012
  Mислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Машко
 6. stefan Гик

  Член од:
  13.04.2007
  Mислења:
  344
  Допаѓања:
  84
  Пол:
  Машко
  Најдов еден телефон на ebay за 90 евра, а тука нов е 180 евра, да ли ке ми закачат царина и давачки ?
 7. daceee90 Wax on, wax off

  Член од:
  02.03.2008
  Mислења:
  234
  Допаѓања:
  9
  Јас порачав споилер за кола од e-Bay со се шишинг ченеше околу 250$ и овде уште 150 евра царина и бла бла не се сеќавам точно али дерат на царина :) исто и алансер 120 долара со се шипинг и царина околу 50 евра
 8. B@N@N@M@N Активен Гик

  Член од:
  28.09.2008
  Mислења:
  505
  Допаѓања:
  30
  Локација:
  Тетово
  Веб-страна:
  Имам проблем со царинава. Изгледа 2 пати по ред ми имаат изгубено пратка. Еве каков меил добив од продавач на ebay. Нарачката е направена на 27ми септември и нема дојдено.

  [​IMG]

  Tracking number немам, а истово ми се случи пред некој месец со пратка од амазон, во тој случај ми направија full refund.
  Има некој број или меил за контакт на царина или нешто друго е проблемот?
 9. -={K-O-R-U-N}=- Гик

  Член од:
  06.11.2012
  Mислења:
  378
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Машко
  Чим 2 пати "ја имаат изгубено“ пратката (читај, си ја зеле за дома кај нас на царина :) ) пиши му на продавачот нека ти ги врати парите.
  Што имаш порачано, ако не е тајна?
 10. Fatos n00b

  Член од:
  26.10.2012
  Mислења:
  13
  Допаѓања:
  2
  Пол:
  Машко
  Сакам да ве прашам нешто пошто имаше многу мислења и не можам сите да ги читам.
  на пр. Најдов еден саат што е 10$ free shippingи сеа ако го нарачам преку пошта, Дали за тоа треба да платам 5% царина и 18% данок. Знам дека не е многу тоа е 2$ плус ама сакам да сум информиран. Фала.
 11. -={K-O-R-U-N}=- Гик

  Член од:
  06.11.2012
  Mислења:
  378
  Допаѓања:
  197
  Пол:
  Машко
  Ништо нема да доплатиш повеќе.
 12. lamja Активен Гик

  Член од:
  01.10.2008
  Mислења:
  429
  Допаѓања:
  182
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Skopje
  [​IMG]

  kupiv preku ebay trip kompjuter za kola, na 24.12.2012 mi go pratija po DHL express kostase 120 $ so free shiping. mi go zadrzale denes na carina mi se javija od DHL i vikaat treba da se carini, mi pratija na mail sto treba da spremam dokumenti i ke me kostalo komplet 3350 den. a gledate vo slikata prateno e kako gift koj kosta 50$. So znaci derenje na carina ???
 13. hebocig Гик

  Член од:
  07.01.2010
  Mислења:
  567
  Допаѓања:
  106
  Пол:
  Машко
 14. bilokoj n00b

  Член од:
  01.10.2007
  Mислења:
  84
  Допаѓања:
  3
  Tocno taka zderat kradat i carina a i vo posta uste poveke zatoa na poskapi pratki sekogas barajte tracking pa makar I da e poskapo ke imate osnova na sto da se zalis.
  I ne se zalete kaj prodavacot ili na customs.gov.mk brojot na vanco kargov I direkno kaj nego. Dosta ne pravea budali.
 15. goranski Гик

  Член од:
  20.03.2013
  Mислења:
  271
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Машко
  види 3000 денари ти коштаат шпедитерски услуги, било кој да ти изврши толку ке те кошта. Освен ако немаш некој близок шпедитер.

  Друга работа, гледај стално да нарачуваш со државните пошти а не ДХЛ, УСПС, и слично. Државна пошта ке го предаде пакетот на нашата државна пошта која сама прави шпедиција и наплаќа многу ниско...200-300ден
 16. sp1on Wax on, wax off

  Член од:
  25.11.2013
  Mислења:
  184
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машко
  многу просто, го гледа уредот го гугла и на официјална страница му наога цена која е , и по таа ти ја царини
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. viksa86 Активен Гик

  Член од:
  22.04.2011
  Mислења:
  843
  Допаѓања:
  480
  Пол:
  Машко
  Тоа се случува многу ретко во главно имаат каталози по кој се водат во зависност од тоа што увезуваш.
 18. sp1on Wax on, wax off

  Член од:
  25.11.2013
  Mислења:
  184
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машко
  katalog imame za koli, a se drugo gledame na net
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. D3N1EL Ентузијаст

  Член од:
  10.08.2010
  Mислења:
  2,490
  Допаѓања:
  877
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Скопје
  А да речеме носам матична, матичната нема никаква налепница за модел/марка и во овој случај што правиме? Онака чисто информативно ме интересира.
 20. sp1on Wax on, wax off

  Член од:
  25.11.2013
  Mислења:
  184
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машко
  vaka, toj proizvod sigurno ke dojde so nekakva faktura/invoice, na koja sto ke pisuva sto e.. mora da ima propraten dokument za poteklo opis na stokata.. dokolku nema nikakov dokument.. se ide na najskapata vrednost momentalna na pazarot
  На viksa86 и D3N1EL им се допаѓа ова.
 21. MarkoHF Гик

  Член од:
  30.09.2008
  Mислења:
  806
  Допаѓања:
  999
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Скопје - Кисела Вода
  За облека ако незнаат колку вреди, ќе ти пратат писмо за да им пратиш фактура/сметка... некаков доказ колку си ги платил, мислам дека истото важи и за друго.
 22. goranski Гик

  Член од:
  20.03.2013
  Mислења:
  271
  Допаѓања:
  119
  Пол:
  Машко
  затоа најдобро е кога нарачувате, да ги замолите да ви испратат ниска фактура а не оргинална вредност. па така ке платите пониски давачки или ке ве ослободат.
 23. Jokerski Гик

  Член од:
  28.10.2010
  Mислења:
  775
  Допаѓања:
  592
  Пол:
  Машко
  Локација:
  Во твојот ум чедо
  Ako imas dobar spediter, ke ti sredi za potekloto. Samo da ne e mrezna oprema posto toa podlezi pod aek. I za cena isto, valjda si dobar u photoshop :).
  U princip maticnite se site china...
 24. Dinamit Гик

  Член од:
  25.05.2013
  Mислења:
  434
  Допаѓања:
  275
  Пол:
  Машко
  Превара се овие од царина!Најголеми мафијаши се.Све си делат меѓу нив, и недај боже нешто да им се допадне!Има и 100% царина да платите.Толку корупција и криминал нема никаде во нитуедна служба во Македонија!
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 25. sp1on Wax on, wax off

  Член од:
  25.11.2013
  Mислења:
  184
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Машко
  dinamit vrska nemas od zivotot, ne si bil vo bolnica ili vo sudstvoto..
  На viksa86 му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели