1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.com.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  2. IT.com.mk Steam група: http://steamcommunity.com/groups/itcommk

Сервисер за Sony дигитални апарати

Дискусија во форумот 'Дигитални апарати, камери и слично' започната од dFanTomb, 2 Март 2009.

1. dFanTomb n00b

Член од:
    9 Јануари 2008
    Број на мислења:
    110
    Допаднати мислења:
    3
    КАЖЕТЕ НЕКОЈ СЕРВИСЕР ЗА SONY ДИГИТАЛНИ АПАРАТИ. ОШТЕТЕНА МИ Е МАСКАТА НА ОБЈЕКТИВОТ. ПРЕПОРАЧАЈТЕ НЕКОЈ СЕРВИС КОЈ КЕ ГО НАПРАВИ АПАРАТОТ БЕЗ РАЗЛИКА НА ЦЕНАТА (ОВДЕ ВО МАКЕДОНИЈА) АЛИ ДА НЕ Е ВИДЕОДАТА ПОШТО АПАРАТОТ МИ СТОЕШЕ 4 МЕСЕЦИ КАЈ НИВ И НИШТО НЕ НАПРАВИЈА.
  2. mickeymkd Активен Гик

Член од:
    7 Јануари 2009
    Број на мислења:
    673
    Допаднати мислења:
    63
    Само тие се кај нас за Сони фотоапарати. А сто се однесува за сервисите кај нас ни на Канон ни на Никон не се нешто подобри односно се исто срање.
  3. Fatal1ty_ Großmeister

Член од:
    28 Февруари 2008
    Број на мислења:
    12,793
    Допаднати мислења:
    8,281
    Веб-страна:
    Зашто мислам дека сони има овластен сервис кај нас
  4. daci92 Ентузијаст

Член од:
    4 Февруари 2009
    Број на мислења:
    2,245
    Допаднати мислења:
    166
    Локација:
    Скопје
    i jas mislam deka sony ima ,ali neznam koj bese:S
  5. mickeymkd Активен Гик

Член од:
    7 Јануари 2009
    Број на мислења:
    673
    Допаднати мислења:
    63
    Има само овластена Сони продавница, во близина на рамстор е па прашај ако не тамо за сервис.
  6. dFanTomb n00b

Член од:
    9 Јануари 2008
    Број на мислења:
    110
    Допаднати мислења:
    3
    значи голем поздрав до видеодата се гледа дека не им се работи а сони продавницата ми дадода број за сервис и од коа се јавив излезе дека е видеодата сервисот и сега значи сум пак на почетокот, а мислам дека најдобро ќе е да го пратам во Бугарија илиСрбија барем нивниот сервис е по сериозет а и нема да чекам 4 месеци.
    П.С. ако некој знае за билокаков сервис кај нас приватен но одличен слободно нека пише.
  7. mickeymkd Активен Гик

Член од:
    7 Јануари 2009
    Број на мислења:
    673
    Допаднати мислења:
    63
    Нема приватен сервис кај нас.
  8. goceb n00b

Член од:
    30 Декември 2008
    Број на мислења:
    21
    Допаднати мислења:
    2
    Овластениот сервис колку што знам јас за sony се наоѓа во трговскиот Палома бјанка во скопје во центат одма до мегдоналс колку што ме служи секавањето беше на 2 спрат кука негде кај клубот Кибо :cool:
  9. Zeratul Гик

Член од:
    30 Ноември 2008
    Број на мислења:
    253
    Допаднати мислења:
    29
    Мене ми се случи истото со Сони и со Видеодата... Заглавен си со нив. Не би коментирал за нивната стручност, ама професионалноста му е 0.
  10. george_jov n00b

Член од:
    8 Октомври 2009
    Број на мислења:
    9
    Допаднати мислења:
    0
    и јас барам сервис за сони камери, ама видеодата отпаѓа дефинитивно и јас имам веќе пробано кај нив
  11. SaleSk Arzt

Член од:
    20 Април 2007
    Број на мислења:
    3,864
    Допаднати мислења:
    2,625
    Mislish zashtitata shto go zatvara objektivot koga ke se sobere?
    Ako ti raboti taka aparatot, bi ti preporacal da si go koristish se dodeka ne ti crkne, a ako ne ti raboti, vo toj slucaj postapkata e da se smeni celiot objektiv...Pretpostavuvam deka se raboti za aparat "idiot"....Cenata na cinenje na popravka so zamena na nov objektiv e nerealna za taa klasa na aparati, odnosno sakam da ti kazam deka popravkata ne se isplati...Mozda cenata na objektivot ke bide okolu 100 evra ako ne i poveke...Zosto tolku mnogu? Zatoa sto tie objektivi se kompet so senzori i cela mehanika za pridvizuvanje, fokus itn, pa zaradi toa i cenata im e visoka...(Ne vazi za site modeli)!!!.....
    Postoi varijanta da se rasturi cel objektiv i da se proba da se sredi...Verojatnosta toa da se popravi e 5:95 znaci mnogu mala...Od moe licno iskustvo ova ti go kazuvam...Znaci ako se proba da se popravi, mozno e vise nikogas da ne proraboti, dokolku prethodno bilo kako rabotelo...Rizikot go prevzemas sam so prethodno predupreduvanje...Dokolku sakas mozes da me kontaktiras na PP...
  12. dFanTomb n00b

Член од:
    9 Јануари 2008
    Број на мислења:
    110
    Допаднати мислења:
    3
    SaleSk,

оштетен е алуминиумот до објективот и капачката напред што го се затвара пред стаклото на објективот. Апаратот сеуште слика после толку време инаку моделот е Sony Dsc-w80 , а и не е баш некој идиот. Го купив од Америка 300долари али пред 2 и половина години. За многу работи врши работа. Не би ризикувал да пробам да го поправам и да се случи да не работи. Видов на Ebay.com се продава токму она што ми треба за 40 долари и 8 долари такса значи се вкупно за 50 долари. Се надевам да стаса и да е Ок. Фала за вашата грижа и помош. Поздрав
  13. SaleSk Arzt

Член од:
    20 Април 2007
    Број на мислења:
    3,864
    Допаднати мислења:
    2,625
    :)) Site takvi aparati od toj kalibar se narekuvaat idioti...

:bravo: i bas mi e drago sto ke uspees da go sredish za 50 dolari...Bitno e da imas zelba :))

Сподели