1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј
 2. Форумски теми: идеи и реализација - место каде што членови предлагаат теми за кои самите немаат време/стручност за да ги реализираат а друг член ќе се нафати да ја напише/реализира и обработи тематиката која била предложена.
  Сокриј
 3. Доколку поставувате наслов на постот, потрудете се тој да одговара на содржината на истиот. Насловот треба да ја отсликува содржината на постот. - Несоодветен наслов на тема
  Сокриј

Последни новости

  1. Правила и услови за користење

   Прочитајте ги сите правила и услови пред да почнете да пишувате.
   Теми:
   3
   Мислења:
   11
   Последно: Упатства за квалитетно дискутирање на форум SaleSk, 26 Септември 2016 at 13:43
  2. Генерална ИТ дискусија

   Дискусија за работи кои се однесуваат на ИТ а неможат да се сместат во друг дел од форумот.
   Теми:
   997
   Мислења:
   17,104
   Последно: Имаме наш чоек у DDcom? Harrabed, 27 Септември 2016 at 17:28
  3. IT.mk известувања

   Сите вести, известувања и најави за и околу IT.mk и соодветните сервиси.
   Теми:
   143
   Мислења:
   3,465
   Последно: Порака за сите со Adblocker D, 3 Септември 2016
  4. Ваши сугестии / забелешки / проблеми

   Овде истакнете ги сите Ваши забелешки, сугестии и проблеми за се во врска со форумов.
   Теми:
   508
   Мислења:
   8,596
   Последно: Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би.... xenon, 27 Септември 2016 at 13:49
  5. Добродојдовте!

   Нови сте на форумов? Претставете се тука.
   Теми:
   548
   Мислења:
   9,710
   Последно: Hello reflexmk, 15 Септември 2016
  1. ИТ Вести од светот

   Дискутирајте за сите светски гео-политички случувања кои влијаат и се поврзани со ИТ.
   Теми:
   957
   Мислења:
   8,876
   Последно: Popcorn Time down? Bubache, 25 Септември 2016 at 21:03
  2. ИТ Вести од Македонија

   Дискутирајте за сите ИТ новости и случувања во Македонија
   Теми:
   564
   Мислења:
   7,543
  1. Генерална дискусија

   Општа тема поврзана со Интернет.
   Теми:
   1,631
   Мислења:
   30,294
   Последно: e-bay Error Code: 70205 mozoce, 27 Септември 2016 at 11:09
  2. CMS (WordPress, Drupal, Magento, Joomla...)

   Форум за сите дискусии поврзани со CMS системи, аддони и плагини за нив и сл
   Теми:
   27
   Мислења:
   157
   Последно: Joomla Template Yamato skullmonkey, 25 Август 2016
  3. Старт-ап сцена

   Место за дискутирање на македонската, регионалната и светската старт-ап сцена. Споделувајте интересни стартапи и новости поврзани со нив.
   Теми:
   8
   Мислења:
   86
  4. Е-Бизнис

   Тука дискутирајте за начини на заработка online, е-бизнис решенија и слично.
   Теми:
   486
   Мислења:
   12,919
  5. Е-Маркетинг

   Дискутирајте на теми поврзани со е-маркетинг - начин на промоција на веб сајтови, оптимизација за пребарувачи и слично.
   Теми:
   160
   Мислења:
   2,161
   Последно: Facebook реклами TylerMkD, 3 Септември 2016
  6. Веб Хостинг

   Тема за хостинг решенија, карактеристики, компании и слично.
   Теми:
   419
   Мислења:
   4,318
   Последно: Предлог за хостинг и неколку совети pipelin, 5 Септември 2016
  7. Блогирање и блогосфера

   Дискусии за се во врска со блоговите и блогирањето. Размена на искуства, соработка и дискусија помеѓу блогерите.
   Теми:
   144
   Мислења:
   1,214
   Последно: Дали имате свој веб лог (блог)? Accipiter82, 4 Септември 2016
  8. Останато

   Сите останати работи поврзани со Интернет, корисни веб линкови, веб софтвер и слично.
   Теми:
   736
   Мислења:
   8,564
   Последно: Предлог за Email Client SiPy`, 25 Септември 2016 at 00:20
  1. Процесори, матични плочи и меморија

   Дискусии за процесори, матични плочи и мемории
   Теми:
   1,661
   Мислења:
   30,157
   Последно: Совет за сервис за лаптоп Astro, 27 Септември 2016 at 14:17
  2. Графички картички, звучни картички и монитори

   Дискусии за разни видови на графички картички, звучни картички и монитори.
   Теми:
   1,479
   Мислења:
   36,691
   Последно: Nvidia - Генерална дискусија Molec, 27 Септември 2016 at 15:57
  3. Скенери и принтери

   Дискусија за секаков вид на печатачи и скенери
   Теми:
   225
   Мислења:
   1,871
   Последно: 3D Printer Tajson, 22 Септември 2016 at 11:48
  4. Overclock & Modding

   Место за сите ентузијасти и љубители на екстремни компјутери
   Теми:
   254
   Мислења:
   7,642
  5. Конфигурации

   Се за конфигурации,помош,мислења,најдобри производи...
   Теми:
   462
   Мислења:
   12,767
   Последно: Pomos okolu upgrade na PC nikoa1809, 24 Септември 2016 at 19:18
  6. Преносни компјутери и таблети

   Форум наменет за дискусија поврзана со преносни уреди, проблеми, препораки и дополнителна опрема
   Теми:
   429
   Мислења:
   7,194
   Последно: Лаптоп серии: Lenovo 100-15IDB / HP 250 G4 / Dell 3542, 5558 Nightingale, 26 Септември 2016 at 10:38
  7. Електроника - гаџети, електронски компоненти

   Дискусија на електроника и електронски компоненти
   Теми:
   135
   Мислења:
   14,349
   Последно: Ситни интересни работи од AliExpress,Ebay... Ike, 27 Септември 2016 at 17:07
  8. Oстанато

   Дискусија за сите останати компјутерски делови.
   Теми:
   2,606
   Мислења:
   45,279
  1. Генерална дискусија

   Општа дискусија во врска со компјутерски софтвер за сите постоечки оперативни системи. (Рецензија, ревизија, критики, предлози, оцени, итн.)
   Теми:
   1,771
   Мислења:
   17,865
   Последно: Kodi - Генерална дискусија BazeMK, 27 Септември 2016 at 05:22
  2. Драјвери

   Драјвери. Ваши проблеми, решенија.
   Теми:
   405
   Мислења:
   2,956
  3. Софтвер за мобилни телефони, PDAs и MP3 players

   Секаков вид софтвер поврзан со мобилните телефони, PDAs и MP3 player-и (Апликации, Јава игри, итн.)
   Теми:
   178
   Мислења:
   1,336
   Последно: Facebook contact sync за Android-проблем xnickx, 8 Септември 2016
  4. Софтвер за останати видови на ИТ уреди

   Дискусии за сите останати видови на софтвер.
   Теми:
   115
   Мислења:
   1,054
  1. Microsoft Windows

   98, ME, OS/2, NT, 2000, XP, 2003, Vista, CE, 7 и други.
   Теми:
   1,330
   Мислења:
   21,182
   Последно: Windows 10 генерална дискусија Sephiroth, 26 Септември 2016 at 02:07
  2. GNU/Linux

   RedHat, Debian, SuSe, Fedora, Ubuntu, Slackware, Mandriva и други.
   Теми:
   934
   Мислења:
   9,476
  3. BSD

   OpenBSD, FreeBSD, NetBSD...
   Теми:
   9
   Мислења:
   98
  4. Mac OS

   Mac OS 7/8/9, Mac OS X, Darwin...
   Теми:
   164
   Мислења:
   1,902
   Последно: Hackintosh goranzoran, 21 Септември 2016 at 23:17
  5. Oстанати

   AIX, Solaris, BeOS, Palm OS, Xenix и други.
   Теми:
   76
   Мислења:
   715
   Последно: Maru OS - андорид и дебиан bokiscout, 27 Август 2016
  1. LAN // WAN // MAN // PAN // CAN

   Зборувајте за LAN, WAN, MAN и сите други видови на мрежи, нивен софтвер, хардвер, конфигурација и слично.
   Теми:
   561
   Мислења:
   6,141
  2. Wi-Fi

   Тука дискутирајте за сите работи поврзани со Wi-Fi
   Теми:
   384
   Мислења:
   4,841
   Последно: Mi Wifi Mini Wireless AC рутер DrMTR, 27 Септември 2016 at 15:36
  3. VPN и VLAN

   Тема за работи поврзани со VPN и VLAN
   Теми:
   24
   Мислења:
   212
   Последно: port forward za pristap na kompjuter preku internet Bubache, 24 oктомври 2015
  4. VoIP

   Теми во врска со VoIP.
   Теми:
   27
   Мислења:
   316
   Последно: Linksys SPA-2102-R gego, 22 Јуни 2016
  5. Oстанато

   За се останато во врска со мрежи и протоколи, дискутирајте тука.
   Теми:
   236
   Мислења:
   3,027
   Последно: Mikrotik - проблем со dhcp DrMTR, 19 Септември 2016
  1. Компјутерска безбедност

   Дискутирајте за безбедност на информации - софтвер, хардвер и методи за заштита, видови напади и друго.
   Последно: отворанје страница Avid, 25 Септември 2016 at 23:11
  2. Криптографија // Стеганографија // Енкрипција

   Дискусија за разни видови прикриени комуникации и енкрипција на фајлови.
   Теми:
   44
   Мислења:
   386
   Последно: Декриптирање на ПДФ документ Roncic, 7 ноември 2015
  3. Сигурност кај мобилни телефони

   Дискутирајте за сигурноста на мобилните телефони
   Теми:
   18
   Мислења:
   350
  1. C // C++

   Дискусии поврзани со C и C++ програмски јазици.
   Теми:
   508
   Мислења:
   4,852
   Последно: Помош за програмирање Velix, 24 Септември 2016 at 09:33
  2. Java

   Дискусии поврзани со Java
   Теми:
   175
   Мислења:
   1,300
   Последно: Senior JAVA Developer Fatal1ty_, 17 Април 2016
  3. PHP, ASP, JSP (JavaServer Pages)

   Дискусии поврзани со PHP, ASP и JSP
   Теми:
   512
   Мислења:
   3,606
  4. ASP.NET // VB.NET // C# // Coldfusion

   Дискусии поврзани со програмирање во ASP.NET, VB.NET, C# и Coldfusion
   Теми:
   197
   Мислења:
   1,161
   Последно: Kako mozam da printam Datagridview Pulse, 18 Септември 2016
  5. Програмирање на мобилни платформи

   Дискусии поврзани со програмирање на Androird, iPhone, BlackBerry, Symbian... u name it!
   Теми:
   39
   Мислења:
   214
  6. Delphi // Kylix // Object Pascal

   Дискусии во врска со програмските јазици Delphi, Kylix и Object Pascal
   Теми:
   87
   Мислења:
   646
   Последно: Помош ако може?? Jimitar, 11 Март 2015
  7. Perl // Ruby // Python

   Дискусии поврзани со најупотребуваните script-like програмски јазици.
   Теми:
   46
   Мислења:
   251
   Последно: Python книга на македонски Kvazimk, 27 Мај 2016
  8. Visual Basic

   Дискусии поврзани со Visual Basic
   Теми:
   110
   Мислења:
   958
   Последно: Excel & VB bxxxn, 28 Декември 2015
  9. ActionScript

   Дискусии во врска со ActionScript
   Теми:
   41
   Мислења:
   284
   Последно: Барам Flash игра во Action Script 3 Belco15, 12 Мај 2014
  10. Assembly

   Дискусии поврзани со ASM програмирање
   Теми:
   18
   Мислења:
   149
   Последно: Факултетски проект во асемблер Pilsator, 14 Јануари 2016
  11. Останати

   Дискусии во врска со сите останати програмски јазици.
   Теми:
   190
   Мислења:
   1,834
  1. HTML, CSS, JavaScript, XML базирани

   Дискусии и помош во врска со описните јазици, како и нивна манипулација.
   Теми:
   418
   Мислења:
   3,433
   Последно: позадина над текст Pulse, 25 Септември 2016 at 15:03
  1. Microsoft SQL Server, MySQL, PostgreSQL, Oracle, S

   Дискусија и помош во врска со сите видови бази на податоци.
   Теми:
   128
   Мислења:
   846
  1. Дизајн и графика

   Веб дизајн, принт дизајн, 3D моделирање, анимација и слично.
   Теми:
   459
   Мислења:
   7,212
   Последно: Размена на 3Д модели ileste, 5 Септември 2016
  2. Дигитални апарати, камери и слично

   Дискусии поврзани со дигитални апарати, камери и нивно користење.
   Теми:
   207
   Мислења:
   2,667
  3. Видео и аудио продукција

   Креирање на видео и аудио фајлови, софтвер, компресија и друго.
   Теми:
   399
   Мислења:
   4,412
   Последно: Препорака за in ear слушалки за телефон Audiofil, 27 Септември 2016 at 15:17
  1. Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него

   Дискусии во врска со радио и телевизија, радио и телевисиска опрема, мрежи, канали, сигнали, нивна трансмисија и модулација.
   Последно: Предлог за 55" ТВ до кај 60 000 ден Koen, 27 Септември 2016 at 12:45
  1. Мобилни телефони

   Дискусии за мобилни телефони, нивна употреба, подесување и слично.
   Теми:
   1,469
   Мислења:
   52,005
   Последно: Чудно понашање на Note 4 Frozen., 27 Септември 2016 at 17:14
  2. PDAs // MP3 плеери и сл.

   Дискусии за PDA, MP3/MP4 уреди и слично.
   Теми:
   60
   Мислења:
   569
   Последно: iPod Shuffle прашање goranzoran, 9 Септември 2016
  3. Додатоци

   Сите видови на додатоци за овој тип на уреди.
   Теми:
   77
   Мислења:
   579
   Последно: dbrand.com skins - искуства? Oktar, 24 Септември 2016 at 15:00
  1. Туторијали

   Тука постирајте секаков вид на туторијали поврзани со информатичката технологија.
   Теми:
   388
   Мислења:
   3,722
  2. Факултети

   Дискусии за факултети и формални ИТ студии
   Теми:
   7
   Мислења:
   814
   Последно: Машински факултет Gaston, 26 Декември 2015
  3. ИТ книги и списанија

   Тука зборувајте за ИТ книги, списанија, магазини и литература (вклучувајќи и е-книги)
   Теми:
   134
   Мислења:
   1,170
   Последно: Емитер bxxxn, 12 Септември 2016
  4. ИТ Сертификација

   Linux Professional Institute, Micrоsoft corporation, Cisco systems, Citrix systems, Sun Microsystems, IBM, CompTIA, MySQL, Oracle, ISC2, XML, ICT Council, Novell и други.
   Теми:
   89
   Мислења:
   1,037
  5. Останато

   Тука објавувајте линкови до останати едукативни матерјали, корисни артикли, колумни и слично.
   Теми:
   186
   Мислења:
   2,973
   Последно: Kолку чини студирање на ФОН? Astro, 15 Август 2016
  1. Генерална дискусија

   На барање на корисниците, го отвараме форумов за споделување на искуства - позитивни и негативни - низ македонските ИТ продавници, локални и национални. Ова е генерална дискусија на темата.
   Теми:
   23
   Мислења:
   1,469
   Последно: Гарантни листови од нашите ИТ продавници Ulrezaj, 21 Септември 2016 at 11:41
  2. Сугестии за IT.mk/market

   Темава е за сугестии на производи со кои имате добро искуство и се достапни на нашиов пазар, да ни ги предложите да ги поставиме во IT.mk/market
   Теми:
   2
   Мислења:
   35
   Последно: Ваши предлози за IT.mk/market Astro, 5 Август 2016
  1. Игри

   Генерална дискусија за игри
   Теми:
   964
   Мислења:
   16,577
   Последно: Која Denuvo игра чекате да биде кракната? Rikimaru, 26 Септември 2016 at 09:12
  2. Конзоли

   Дискусии за PS 2 и 3, Wii, Xbox + 360 и сите останати конзоли.
   Теми:
   118
   Мислења:
   1,728
   Последно: Xbox wireless adapter for windows Pinceta, 14 Септември 2016
  3. PC

   Тука дискутирајте за PC игрите.
   Теми:
   352
   Мислења:
   7,882
   Последно: Battlefield 4 Enigma, 14 Септември 2016
  4. Кибер спорт

   Тема за гејминг турнири, натпревари и сл.
   Теми:
   29
   Мислења:
   680
   Последно: Dota 2 регрутирање Happy, 20 Јули 2015
  5. Гејминг општество

   Дискусии за случувања, кланови и друго.
   Теми:
   107
   Мислења:
   1,641
  1. Вработување

   Форумот Вработување е префрлен во сервисот IT.mk/kariera
   Теми:
   377
   Мислења:
   1,853
  2. Купувам

   Доколку имате понуди или барате да купите нешто, ова е тема за вас.
   Теми:
   1,452
   Мислења:
   6,510
   Последно: Купувам 980Ti Molec, 27 Септември 2016 at 17:06
  3. Продавам

   Доколку имате да понудите нешто за продавање, искористете ја оваа тема.
   Теми:
   2,579
   Мислења:
   18,938
   Последно: Cooler Master Nepton 140XL spiritBreaker, 27 Септември 2016 at 16:38
  1. Off-topic теми

   Имате нешто да кажете што не е поврзано со ИТ? Интересни вести, информации или пак сакате да озборувате - Ова е вистинското место за Вас.
   Теми:
   1,323
   Мислења:
   31,344
  2. Боречки клуб

   Имате проблеми со некој член? Именувајте го во оваа тема и искажете му ги чувствата или објаснете му две-три работи.
   Теми:
   173
   Мислења:
   5,380
   Последно: Кoнфигурaции Fatal1ty_, 20 Август 2016